fbpx

The Kitap Yayınları

Showing 1–50 of 78 results

 • (Turkish) Hitler’i Pazarlamak

  (Turkish) Prof. Nicholas O’Shaughnessy, bu dikkat çekici çalışmada, bir nevi Nazi propaganda makinesi şeklinde işleyen Hitler dönemi propaganda sürecini tüketici pazarlaması perspektifiyle açıklıyor ve Nazi Almanyası’nı ürün kampanyası olarak kavramsallaştırıyor. Bu bağlamda Hitler’in propaganda sürecini etkili bir marka pazarlaması olarak değerlendiren yazar, Nazizmin neredeyse her şeyi ikna edici amaçlarla paketleyen bir marka olarak kullanılması olgusunu derinlemesine irdeliyor. Ona göre propaganda ve politik pazarlama, Nazi Almanyası’nda yalnızca bir hükümet aracı değil, aslında hükümetin kendisi olarak nasıl var olduğunu gösterme iradesidir. Adolf Hitler’in yaşayan siyaset tiyatrosunu kullanması ile Nazi yalanları ve gerçekler arasında açık paralellikler ortaya koyan bu kitap, şu ürpertici soruyu gündeme getiriyor:

  Hitler, zamanının ötesinde miydi? Bu radikal, özgün, derinlemesine çalışma, pazarlama tarihi, politik pazarlama, propaganda ve tarih bilimcileri için paha biçilmez bir kaynak olacaktır.

  “Nicholas O’Shaughnessy’nin bu olağanüstü kitabı, Nazizmin iyi yönetilen bir marka olarak nasıl ortaya çıktığını ve modern pazarlama iletişimi tekniklerinin birçoğunun birinci sınıf bir yöntemi nasıl öngörebildiğini açıklıyor.” Miles Young, Ogilvy and Mather Worldwide

  Read more
 • (Turkish) PODCAST YAYINCILIĞI VE PAZARLAMA

  (Turkish) Yazar: Daniel Rowles – Ciaran Rogers


  Podcast’ler kalabalık ve gürültülü dijital ortamda işletmelere, marka üreticilerine ve pazarlamacılara, hedef kitleler nezdinde öne çıkma ve onlarla etkileşimi sürdürme konusunda eşsiz fırsatlar sunmaktadır.
  İçerik pazarlamasının en etkili alanlarından biri olan podcast yayıncılığı, son yıllarda diğer tüm sosyal medya kanallarından daha yüksek tüketici bağlılığı oluşturan bir alan haline gelmiştir.
  Podcast’ler değişik biçimlerde tüketilmekle birlikte insanlarla duygusal bağ kurmakta ve diğer dijital kanallardan daha fazla güven inşa etmektedir. İnsanlar bir bilgi kaynağı olarak podcast’lere bloglardan ve videolardan daha fazla güven duymaktadır. Bunun nedeni, bir podcast’te insan sesini dinlemenin bir blog okumaktan daha samimi ve sıcak gelmesidir.
  Bu kitapta yüksek etkileşimli ve başarılı podcast’lerin nasıl planlanabileceği, yaratılabileceği ve yayımlanabileceği tüm yönleriyle gösterilmektedir. Ayrıca bu podcast’lerin işletme hedeflerini nasıl yönlendirebileceği, başarısının nasıl ölçülebileceği ve kanıtlanabileceği anlatılmaktadır.
  Podcast yayıncılığında uzman yazarlar tarafından kaleme alınan bu kitap, podcast konusunu A’dan Z’ye irdeleyerek konuyla ilgilenen herkese bir yol haritası ve kılavuzluk özelliği sunmaktadır.

            

  SATIN ALMAK İÇİN:

  KİTAPYURDU 

   

  Read more
 • (Turkish) Hayat Sövünce Güzel

  (Turkish) Yazar: Emma Byrne


  Psikologlar, sosyologlar ve diğer araştırmacılar tarafından yapılan son araştırmalara göre, akıllıca kullanıldığında küfürler şaşırtıcı faydalar sağlamaktadır. Bu araştırmalar sonucunda, insanlar iletişim kurmaya başladığından beri küfrün kullanıldığı ve bu tarz kelimelerin fiziksel acıyı, kaygıyı azalttığı; fiziksel şiddeti önlediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca insan işbirliğini teşvik etme özellikleri de vardır.

  Emma Byrne, Hayat Sövünce Güzeldir’de küfrün her yönünü ve neden küfretme ihtiyacı hissettiğimizi eğlenceli bir dille açıklıyor. Küfretmeyi savunan yazar bilimsel deneyler, tarihi vaka çalışmaları hem insanlarda hem de diğer primatlarda dil konusunda yapılan son araştırmaları inceleyerek okuru bir tura çıkarıyor. Farklı kültürler, tabular ve değerler hakkında ilgi çekici açıklamalar yapıyor.

            

    D&R  İDEFİX   KİTAPYURDU    

   

  Read more
 • (Turkish) 30 Günde MBA

  (Turkish) Yazar: Colin Barrow


  MBA derecesi olmayan girişimciler ve yöneticiler için pazarlama konusunda her şeyin bir arada olduğu kapsamlı bir bakış açısı sunuyor. Bu güncellenen baskıda Victoria’s Secret, Match.com, TomTom, Pizza Hut ve Caterpillar üzerine yeni vaka çalışmaları da var. Kitap, mobil pazarlama, sosyal medya pazarlaması ve pazarlama bilimi gelişmeleri dahil son trendlerin yanı sıra alıcı davranışı, pazarlama stratejisi, reklam ve tanıtım, fiyatlandırma ile pazarlama ve hukuk gibi geleneksel konulara da değiniyor.

            

    D&R   İDEFİX  KİTAPYURDU    

   

  Read more
 • (Turkish) İyi Fikir Bulma Sanatı

  (Turkish) Bugün yaratıcılık, eskiden sanıldığı gibi belli başlı alanlar ve meslekler için değil, hayatın her alanında, her anında, tüm mesleklerde ve uğraşlarda hatta bireysel başarı ve mutlulukta da anahtar kelime.

  Peki yaratıcılık sadece belli insanlarda bulunan bir yetenek mi?

  Yoksa hepimizde zaten var olan bir güç mü?

  James L. Adams, beynin yapısından başlayarak çalışma sistemine, genetik mirastan çevresel faktörlere uzanan bir yolculuğa çıkarıyor bizi ve yaratıcılığın hepimizde var olduğunu ancak aramıza bir dizi engelin girdiğini hatta bu engelleri bazen farkında olmadan bizzat bizim yarattığımızı gösteriyor. Üstelik tek bir alana sınırlı kalmadan disiplinler arası örnekler, birbirinden eğlenceli ve verimli egzersizlerle yapıyor bunu. 

  Yaratıcılık dünyasının klasikleri arasında yer alan bu kitap, yayımlanışından otuz yıl sonra, yazarı tarafından günceli yakalamak adına yeni bilgiler ve içeriklerle zenginleştirildi. Bireysel yaratıcılıktan ekip yaratıcılığına, iş hayatından sanatsal üretime, her alanda, zihnimizle aramızdaki engelleri ortadan nasıl kaldıracağımızı anlatıyor İyi Fikir Bulma Sanatı.

  Yaratıcı, problem çözücü, yeni yollar açıcı cevherimizle aramıza giren blokları kaldırmanın, yeni bir düşünce biçimi geliştirmenin yolları bu kitapta…


  HEMEN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

  KİTAPYURDU  D&R  İDEFİX

  Read more
 • Anneleri

  (Turkish) Yazar: Esra BAYKAL


  “Tüketiciler sadece ürün satın almaz, hikâyeler, deneyimler, yaşamlarını zenginleştirecek fikirler satın alırlar.”

  Türkiye’nin her köşesini dolaşarak reklam, pazarlama ve strateji dünyasında geçirdiğim 17 yıllık süreçte, farklı sosyo-ekonomik sınıflardan annelerle sohbet etme fırsatı yakaladım. Annelerin markalardan beklentilerini anlamak için birebir video çekimler gerçekleştirirken, anneleri hedefleyen kurum ve firmaların yöneticileri ile de röportajlar yaptım. Bu süreçte Türkiye’de dört farklı anne profili olduğunu tespit ettim: ev kadını, çalışan, çocuğu için işi bırakan ve bekâr anneler.

  Hem reklam ajansı sahibi, hem stratejist hem de anne olarak yaptığım araştırmalarla ortaya çıkardığım Anneleri Anlayan Marka Olmak adlı kitabım, annelere daha hızlı erişmek, marka sadakati oluşturmak, sürdürülebilir satış başarısı sağlamak isteyen markalar için vazgeçilmez bir rehber olacağını düşünüyorum. Okuduğunuzda ne kadar haklı olduğumu göreceksiniz.

  Esra Baykal
  İstanbul, 2019

  HEMEN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

  KİTAPYURDU  D&R  İDEFİX

  Read more
 • If You Can’t Trust Your Mother, Whom Can You Trust?: Soul Murder, Psychoanalysis and Creativity

  The main theme of this book concerns the continuing psychic centrality of parents for their children. Several chapters examine an author and his works, outlining that author’s relationships with parents, good-and-bad, and making descriptive comments about these based both on information gleaned from the author’s life and writings as well as from observations found in autobiographies, biographies and critical works. Since these studies in part concern stories of child abuse and deprivation, the book predominantly illustrates bad parenting that seems to have contributed to the child’s psychopathology. Yet in most cases there has also been an evocation by the trauma and deprivation of adaptive and even creative reactions–this positive effect also of course largely attributable to concomitant good parenting–and yet there are some cases where little of this seems to have existed and yet the children still turn out to be able to make something of themselves. The conditions that make for psychic health in a traumatized childhood are mysterious and can’t always be accounted for.

  Read more
 • Ogilvy on Advertising in the Digital Age

  David Ogilvy is remembered as one of the most influential admen of all time. His bestselling book Ogilvy on Advertising gave no-nonsense, essential advice to those in marketing, PR, advertising and other related industries wanting to improve their success rate. It has become the industry handbook. Ogilvy wrote his book before the Digital Revolution, and in this sequel, Miles Young brings the same erudite scrutiny to advertising in the digital age as he examines the challenges that agencies and their clients have faced with the arrival of “digital”. He demonstrates how to respond astutely and successfully to the myriad possibilities the digital world has to offer. The book is comprehensive in its reach, touching on all areas, from brand response to social media, pervasive creativity, smart content and good storytelling, to cautions about the power of big data, and what we can learn from the latest neuroscience findings and emerging markets. Backed up by sound research and an illustrious career working out of offices in the UK, US and Hong Kong, Young cuts through the “noise” surrounding digital to outline some essential truths and offer sound practical advice.

  Read more
 • (Turkish) E-CRM – Elektronik Ortamda Müşteri İlişkileri Yönetimi

  (Turkish) Dr. Esma DURUKAL – Doç. Dr. Ece ARMAĞAN


  “Pazarlama, dijital ekonomide müşterinin değişen yollarına uyum sağlamalıdır. Bu bağlamda, 21. yüzyılın en önemli uygulamalarından e-CRM, giderek artan rekabet ortamında günümüz işletmelerini müşteri ilişkileri yönetim sürecini elektronik ortamda gerçekleştirme yoluna sürüklemiştir. Akademisyenlere, kendini geliştirmek isteyen üniversite öğrencilerine, günümüz rekabet ortamında yenilikçi bir anlayış benimseyen işletmelere, güncel pazarlama trendlerini anlamak isteyen herkese faydalı olacak bir kaynak kitap.”

  Prof. Dr. Yavuz Odabaşı

   

  İDEFİX  KİTAPYURDU  D&R  N11   AMAZON

   

   

  Read more
 • (Turkish) Postmodern Pazarlamayı Anlamak

  (Turkish) Yazar: Prof. Dr. Yavuz ODABAŞI


  Y Z ve Alfa kuşakları… Pazarlama sektörünün hedef kitlesi hızla değişiyor.

  Artık Z kuşağına ürün pazarlarken kullanılan yöntemler Alfa kuşağı için geçerli değil. Peki, teknolojisiz bir dönem geçirmeyen yeni nesil, pazarlamanın da bu çağa ayak uydurmasını istemekte haksız mı? Pazarlama dünyası bu postmodern çağı yakalamak için neler yapıyor? Hızlı, interaktif, yaratıcı, en iyisi ve samimi olmalarını bekleyen tüketiciyi kazanmak için ne tür yenilikler geliştiriyor?

  Endüstri 4.0’dan 5.0’a doğru yol alırken pazarlama sektöründe tüketiciyi anlama ve ürünü kabul ettirme yöntemlerinin değişime uğradığına hepimiz şahit oluyoruz. Artık bilinçli farkındalık, tüketici aktivizmi, estetik pazarlamanın konuşulduğu bir dönem içindeyiz. Bu nedenle her an her yerde karşınıza çıkan pazarlama hareketlerini postmodernizm ışığında anlamak ve yorumlamak gerekiyor.

  Prof. Dr. Yavuz Odabaşı’nın iş/ekonomi dergilerinde ve gazetelerde pazarlama dünyasındaki gelişmeleri kaleme aldığı çok okunan yazılarından bir araya getirilen Postmodern Pazarlamayı Anlamak, pazarlama, iş, ekonomi ve iletişim alanlarına uzaktan yakından ilgi duyan herkesin kolayca okuyacağı ve ilgileneceği bir seçki.

  Okudukça ve anladıkça da postmodern pazarlamanın dışında kalamayacakları kesin…

  HEMEN ALMAK İÇİN:

  KİTAPYURDU  İDEFİX  D&R  HEPSİBURADA  

  Read more
 • Erba volant. Imparare l’innovazione dalle piante

  Si chiama biomimetica, ed è il metodo per studiare e imitare la natura garantendo all’uomo innovazioni efficaci e sostenibili. Così, le felci da appartamento che assorbono sostanze nocive diventano un modello per la depurazione dell’aria, mentre gli adattamenti sviluppati da alcune piante per resistere nei deserti forniscono idee per raccogliere acqua piovana e conservare vaccini senza frigorifero. In altri campi, osservare il regno vegetale può aiutare a progettare reti per lo scambio d’informazioni, a pianificare nuovi approcci al marketing, a sviluppare architetture leggere ecosostenibili, a ottenere la fotosintesi artificiale. In nove racconti-saggi che hanno per protagonista una società di consulenza molto particolare, Renato Bruni ci mostra come gli insegnamenti del regno vegetale possono venire incontro ad alcune nostre esigenze.

  Read more
 • In Search of Happiness

  In Search of Happiness is the first book to present a range of happiness traditions separately, allowing you to opt for the one that suits you best in terms of your temperament, values and circumstances. Of course, you can mix and match, since the six traditions presented here are far from mutually exclusive.

  Read more
 • yöneticilik ve liderlik arasındaki farklar nelerdir?

  Yöneticilikten Liderliğe – İş Hayatında Zirveye Ulaşma Taktikleri

  Yöneticilik ve liderlik arasındaki en büyük fark nedir?
  Yöneticilik, ekibine yapması gereken işleri söylemek ve o işleri üst yönetime sunmak ya da toplantılarda alınan kararları gerektiğinde ilgili departmanlarla birlikte çözmekten mi ibarettir?

  Yoksa olaylara 360 derece bakabilme becerisiyle tüm kanalları iyi yönetebilmek ve liderlik yolunda ilerlemek mi?
  Yöneticilikten Liderliğe para, pozisyon ve güç hırsından uzaklaşıp önce kendinizi sonra çevrenizi geliştirmeyi öğreneceğiniz, sadece işinizi değil üstünüzü, ekibinizi ve çevrenizi yönetebileceğiniz bir gelişim haritası sunuyor.
  Liderliğe uzanan biraz riskli, belki ucu sivri ama öğrenmek ve öğretmekle dolu bu yolda yöneticinin nasıl iyi bir lider olabileceğini göreceksiniz.

  RJ Reynolds, Frito Lay, Turkcell, Arnavut GSM operatörü ALBtelecom, Samsung Electronics Türkiye, Paco Underhill’de uzun yıllar yöneticilik yapan ve günümüzde de şirketlerde ve konferanslarda liderlik eğitimi veren Dr. Melik Karabıyıkoğlu’nun bilimsel bilgiyi kendi tecrübeleriyle harmanlayıp ortaya çıkardığı bu kaynak, tüm yöneticilerin başucu kitabı olmayı hak ediyor.

  Read more
 • süt almaya çıktım ama eve bir bisiklet ile döndüm

  Warum ich losging, um Milch zu kaufen, und mit einem Fahrrad nach Hause kam: Was wirklich hinter unseren Entscheidungen steckt

  Kopf oder Bauch? Pizza oder Pasta? Kind oder Karriere?

  Viele Entscheidungen haben keine großen Auswirkungen auf unser Leben, doch bei einigen geht es ums Ganze. Und manche sind so verrückt, dass wir es hinterher kaum glauben können. Ohne dass wir es geplant hatten, verändern sie unser gesamtes Leben. Was ist eigentlich eine Entscheidung? Wie kommt sie zustande und was beeinflusst sie? Warum entscheiden wir heute so, morgen so? Warum entscheiden Frauen anders als Männer?

   

  D&R  İdefix  Kitapyurdu  n11

  Read more
 • L’homme, cet inconnu

  Alexis Carrel est né à Sainte-Foy-Lés-Lyon le 28 juin 1873. Spontanément attiré par les sciences naturelles, il entreprend des études médicales. A vingt-trois ans, il est nommé interne des hôpitaux de Lyon. Libre penseur et sceptique, il a l’occasion, comme il accompagne des malades à Lourdes, d’assister à un miracle. La relation rigoureusement objective qu’il fait de ce cas dans une gazette de la ville lui vaut l’hostilité des milieux politiques, universitaires et hospitaliers, et compromet la suite de sa carrière. En 1904, il part pour le Canada, puis il gagne les Etats-Unis, et il reprend dans un laboratoire de recherches à Chicago les travaux qu’il avait commencés à Lyon sur la chirurgie des vaisseaux. En 1912, le prix Nobel de médecine récompense ses travaux. N’ayant jamais accepté d’adopter la nationalité américaine, il revient en France faire son devoir en 1914, et c’est également en France que le trouvent la guerre, la défaite et l’occupation en 1940. Il meurt à Paris, le 5 novembre 1944. Sa dépouille repose dans le petit village breton de Saint-Gildas.

  Read more
 • The Craving Mind: From Cigarettes to Smartphones to Love – Why We Get Hooked and How We Can Break Bad Habits

  A leading neuroscientist and pioneer in the study of mindfulness explains why addictions are so tenacious and how we can learn to conquer them

   

  D&R . İdefix . n11 . Kitapyurdu . Amazon .

  Pandora
  Read more
 • The Sociopath’s Guide to Getting Ahead: Tips for the Dark Art of Manipulation

  Can you be manipulative or irresponsible? Do you occasionally experience a lack of guilt or empathy? Can you be impulsive and feel a need for excitement? Well, these traits are the hallmarks of the sociopath inside you, and it’s time to embrace it! The time to unleash your inner sociopath has never been more right―just look at today’s world leaders and most popular personalities. And it’s time to get yours.

  Shoot up the promotional ladder and become the predator at the top of the corporate food chain with The Sociopath’s Guide to Getting Ahead. Find the perfect job for the sociopath in you, fabricate your resume to perfection, and manufacture the perfect first impression to ace those interviews. Prey on the biases and manipulate the psychology of your coworkers to break them down. Engineer conflict, manipulate the flow of attention, and seize power for yourself. Play the office party to perfection. Learn how to fake naturalness, make the right allies, and take down your enemies. And take it all the way to the bank.

  A scathing, tongue-in-cheek take on Dale Carnegie’s How to Win Friends and Influence People, the self-help industry, and our world today, featuring cameos by Dostoyevsky, Plato, Robert Greene, Malcolm Gladwell and many others, The Sociopath’s Guide to Getting Ahead is the practical satire we need.

   

  Kitapyurdu  D&R  İdefix  BKM KİTAP

  Read more
 • Sociology in Pictures: Theories and Concepts / Research Methods

  Theories and Concepts

  Sociology in Pictures: Theories and Concepts is a fresh and exciting publication based on styles from graphic novels and comics. It introduces theories and concepts using entertaining and informative pictures drawn by a leading comic illustrator. Sociology in Pictures: Theories and Concepts offers an effective and novel learning experience. The content ranges from Marx on capitalism, Durkheim on anomie and Weber on rational action, through to Castells on the network society, Bauman on liquid modernity and Elliott on the reinvention society. Contents 1. Culture 2. Social control 3. Marxism 4. Alienation 5. Emile Durkheim 6. Anomie 7. Functionalism 8. Functions of religion 9. Max Weber 10. Rational action 11. Stratification 12. The Chicago School 13. Symbolic interactionism 14. Interaction processes 15. Acting the part 16. Ethnomethodology 17. Phenomenology 18. Feminism 19. Gender 20. Michel Foucault 21. Pierre Bourdieu 22. Postmodern society 23. Late modernity 24. The second modernity 25. Liquid modernity 26. Globalisation 27. The network society 28. The reinvention society 29. Common sense 30. References Also available is Sociology in Pictures: Theories and Concepts Self-Study and Teacher’s Guide.

  Read more
 • Kimyasaldan Gıdaya Doz ve Risk

  Çok bilinmeyenli bir denkleme dönüşen kimyasallar sağlığımızı ne derece etkiliyor? Bizi sağlığımızdan eden ama fayda da sağlayan kimyasallar hakkında bilinmeyenler çok yakında The Kitap Yayınlarında!

  Türk Toksikoloji Derneği kurucusu ve 45 yıldır toksikoloji alanında çalışan Prof. Dr. Ali Esat Karakaya, Kimyasaldan Gıdaya Doz ve Risk kitabında bir yandan kimyasalların insan sağlığı ve çevre üzerindeki zararlı etkileri konusunda farkındalığı artırmayı hedeflerken diğer yandan kimyasallardan abartılı korkunun gereksiz olduğundan bahsediyor. Kimyasalların insan sağlığına ve çevreye verdiği zararın yanı sıra, bugünkü yaşam kalitesine ulaşmamıza yaptığı katkıyı da irdelenirken, kansere neden olan kimyasallar ile kanser yapıcı etkenler de kitapta detaylı bir şekilde ele alınıyor.

  Toplumun doğru bilgiye ulaşmada zorluk çektiği bu dönemde gıdalar ve kimyasal maddeler üzerindeki asılsız yorumlara da açıklık getiren Karakaya, toplumu yediğinden, içtiğinden korkutan bilim dışı iddialara karşı TUBA, TÜBİTAK gibi bilim kuruluşlarının ve üniversitelerin bilimsel görüş oluşturmadaki yetersizliklerinden örnekler sunuyor.

  Read more
 • 50 Erfolgsmodelle

  Bei der Lektüre dieses Buches erwartet Sie Theorie in ihrer praktischsten Form. In 50 kurzen Kapiteln werden die komplexen Zusammenhänge unseres Lebens auf einfache Weise veranschaulicht. Komplizierte Situationen werden gnadenlos vereinfacht und kühl analysiert. Eine Hilfe in jeder Lebenslage und unverzichtbar bei der Entscheidungsfindung. Falls Sie also noch nicht wissen, ob Sie dieses Buch möchten, sollten Sie es unverzüglich kaufen.

   

  Kitapyurdu . D&R . Hepsiburada . Pandora

  Read more
 • The Happiest Kids in the World: How Dutch Parents Help Their Kids (and Themselves) by Doing Less

  Discover how Dutch parents raise The Happiest Kids in the World!

  Calling all stressed-out parents: Relax! Imagine a place where young children play unsupervised, don’t do homework, have few scheduled “activities” . . . and rank #1 worldwide in happiness and education. It’s not a fantasy—it’s the Netherlands!

  Rina Mae Acosta and Michele Hutchison—an American and a Brit, both married to Dutchmen and raising their kids in the Netherlands—report back on what makes Dutch kids so happy and well adjusted. Is it that dads take workdays off to help out? Chocolate sprinkles for breakfast? Bicycling everywhere?

  Whatever the secret, entire Dutch families reap the benefits, from babies (who sleep 15 hours a day) to parents (who enjoy a work-life balance most Americans only dream of). As Acosta and Hutchison borrow ever-more wisdom from their Dutch neighbors, this much becomes clear: Sometimes the best thing we can do as parents is . . . less!

  Read more
 • Unfuck Your Brain: Getting Over Anxiety, Depression, Anger, Freak-Outs, and Triggers with science

  A no-nonsense and helpful guide on how to cope with a slew of mental-health issues that are hellbent on ruining the lives of millions of people worldwide.

  Our brains do their best to help us out, but every so often they can be real assholes―having melt downs, getting addicted to things, or shutting down completely at the worst possible moments. Your brain knows it’s not good to do these things, but it can’t help it sometimes―especially if it’s obsessing about trauma it can’t overcome. That’s where this life-changing book comes in.

  With humor, patience, science, and lots of good-ole swearing, Dr. Faith explains what’s going on in your skull, and talks you through the process of retraining your brain to respond appropriately to the non-emergencies of everyday life, and to deal effectively with old, or newly acquired, traumas (particularly post-traumatic stress disorder).

  Read more
 • Die Kunst des klugen Essens: 42 verblüffende Ernährungswahrheiten

  Ob Steinzeit-Diät, vegan oder Rohkost – während ständig neue Ernährungstrends ausgerufen werden, übersehen wir die wichtigen Fragen: Warum lieben wir manche Speisen und finden andere furchtbar? Wie gelingt es uns, wirklich klüger zu essen? Dabei gibt es gesicherte Erkenntnisse aus Psychologie und Hirnforschung, die unseren Geschmack entschlüsseln und die soziale Dimension von Essen beleuchten. Melanie Mühl und Diana von Kopp klären auf, wie der Bauchumfang des Kellners unsere Bestellung beeinflusst, warum wir mit dem Rücken zum Buffet sitzen sollten, Diäten so schwierig sind und ein Milchshake die Laune hebt. Ein so unterhaltsamer wie lehrreicher Führer durch den Ernährungsdschungel.

  Read more
 • Divining Desire: Focus Groups and the Culture of Consultation

  An engaging, accessible history of the focus group, Featherstone’s survey shows how the primary purpose of the focus group has shifted from determining what we want, to selling us things we don’t.

  The focus group, over the course of the last century, became an increasingly vital part of the way companies and politicians sold their products and policies with few areas of life, from salad dressing to health care legislation to our favorite TV shows, left untouched by moderators questioning controlled groups about what they liked and didn’t. Divining Desire is the first-ever popular survey of this topic.

  In a lively, sweeping survey, Liza Featherstone traces the surprising roots of the focus group in early-twentieth century European socialism, its subsequent use by the “Mad Men” of Madison Avenue, and its widespread employment today. She also explores such famous “failures” of the method as the doomed launch of the Ford Edsel, and the even more ill-fated attempt to introduce a new flavor of Coca Cola (which prompted street protests from devotees of the old formula).

  As elites became increasingly detached from the general public, they relied ever more on focus groups, whether to win votes or to sell products. And, in a society where many feel increasingly powerless, the focus group has at least offered the illusion that ordinary people can be heard and that their opinions count. Yet, the more they are listened to, the less power they have. That paradox is particularly stark today, when everyone can post an opinion on social media – our 24 hour “focus group”―yet only plutocrats can shape policy.

  In telling this story, Featherstone raises profound and fascinating questions about democracy and consumer society.

  Read more
 • Dominance and Aggression in Humans and Other Animals: The Great Game of Life

  Dominance and Aggression in Humans and Other Animals: The Great Game of Life examines human nature and the influence of evolution, genetics, chemistry, nurture, and the sociopolitical environment as a way of understanding how and why humans behave in aggressive and dominant ways.  The book walks us through aggression in other social species, compares and contrasts human behavior to other animals, and then explores specific human behaviors like bullying, abuse, territoriality murder, and war.  The book examines both individual and group aggression in different environments including work, school, and the home.  It explores common stressors triggering aggressive behaviors, and how individual personalities can be vulnerable to, or resistant to, these stressors.  The book closes with an exploration of the cumulative impact of human aggression and dominance on the natural world.

  • Reviews the influence of evolution, genetics, biochemistry, and nurture on aggression
  • Explores aggression in multiple species, including insects, fish, reptiles, birds, and mammals
  • Compares human and animal aggressive and dominant behavior
  • Examines bullying, abuse, territoriality, murder, and war
  • Includes nonaggressive behavior in displays of respect and tolerance
  • Highlights aggression triggers from drugs to stress
  • Discusses individual and group behavior, including organizations and nations
  • Probes dominance and aggression in religion and politics
  • Translates the impact of human behavior over time on the natural world
  Read more
 • The Tyranny of Metrics

  How the obsession with quantifying human performance threatens our schools, medical care, businesses, and government

  Today, organizations of all kinds are ruled by the belief that the path to success is quantifying human performance, publicizing the results, and dividing up the rewards based on the numbers. But in our zeal to instill the evaluation process with scientific rigor, we’ve gone from measuring performance to fixating on measuring itself. The result is a tyranny of metrics that threatens the quality of our lives and most important institutions. In this timely and powerful book, Jerry Muller uncovers the damage our obsession with metrics is causing―and shows how we can begin to fix the problem.

  Filled with examples from education, medicine, business and finance, government, the police and military, and philanthropy and foreign aid, this brief and accessible book explains why the seemingly irresistible pressure to quantify performance distorts and distracts, whether by encouraging “gaming the stats” or “teaching to the test.” That’s because what can and does get measured is not always worth measuring, may not be what we really want to know, and may draw effort away from the things we care about. Along the way, we learn why paying for measured performance doesn’t work, why surgical scorecards may increase deaths, and much more. But metrics can be good when used as a complement to―rather than a replacement for―judgment based on personal experience, and Muller also gives examples of when metrics have been beneficial.

  Complete with a checklist of when and how to use metrics, The Tyranny of Metrics is an essential corrective to a rarely questioned trend that increasingly affects us all.

  Read more
 • The Voices Within: The History and Science of How We Talk to Ourselves

  A luminous exploration of the nature of thoughts, from daydreams to the voices in our heads

  At the moment you caught sight of this book, what were you thinking? Was your thought a stream of sensations? Or was it a voice in your head? Did you ask yourself, “I wonder what that’s about?” Did you answer? And what does it mean if you did?

  When someone says they hear voices in their head, they are often thought to be mentally ill. But, as Charles Fernyhough argues in The Voices Within, such voices are better understood as one of the chief hallmarks of human thought. Our inner voices can be self-assured, funny, profound, hesitant, or mean; they can appear in different accents and even in sign language. We all hear them-and we needn’t fear them. Indeed, we cannot live without them: we need them, whether to make decisions or to bring a book’s characters to life as we read. Studying them can enrich our understanding of ourselves, and our understanding of the world around us; it can help us understand the experiences of visionary saints, who might otherwise be dismissed as schizophrenics; to alleviate the suffering of those who do have mental health problems; and to understand why the person next to us on the subway just burst out laughing for no apparent reason.

  Whether the voices in our heads are meandering lazily or clashing chaotically, they deserve to be heard. Bustling with insights from literature, film, art, and psychology, The Voices Within offers more than science; it powerfully entreats us all to take some time to hear ourselves think.

  Read more
 • Anticancer Living: Six weeks to a new way of life

  You have cancer.

  These are perhaps the most feared three words that will ever come out of a doctor’s mouth, and more and more people are hearing them. Yet most patients (and doctors) do not realize that lifestyle changes can dramatically reduce risk, assist treatment, and improve chances of surviving and even thriving after a diagnosis. Over the course of a major study Servan-Schreiber designed with Dr Lorenzo Cohen at the MD Anderson Cancer Center, six key areas have emerged: stress management, sleep, social and emotional support, diet, exercise, and avoiding environmental toxins. Each plays a role–but it’s the synergies created by this Mix of Six that can bring about real shifts in health and well-being in as little as six weeks, significantly improving quality of life and positively supporting conventional cancer treatments.

  Dr. David Servan-Schreiber’s Anticancer introduced a revolutionary way to understand and confront cancer, changing the lives of millions around the world. He laid out the principles of integrative care that had allowed him to live many years beyond expectations for his own cancer, but readers have long requested a specific plan to implement his approach. Anticancer Living is that book.

  Read more
 • The Digital Difference: Media Technology and the Theory of Communication Effects

  The Digital Difference examines how the transition from the industrial-era media of one-way publishing and broadcasting to the two-way digital era of online search and social media has affected the dynamics of public life.

  In the digital age, fundamental beliefs about privacy and identity are subject to change, as is the formal legal basis of freedom of expression. Will it be possible to maintain a vibrant and open marketplace of ideas? In W. Russell Neuman’s analysis, the marketplace metaphor does not signal that money buys influence, but rather just the opposite―that the digital commons must be open to all ideas so that the most powerful ideas win public attention on their merits rather than on the taken-for-granted authority of their authorship.

  Technologies by their nature do not cause freedom nor do they limit it. Technologies are embedded in a complex set of cultural expectations and institutions as well as regulatory and legal principles. Fear of the “communication effects” of “bad ideas” is the enemy of free speech. Neuman traces the digital difference from the era of propaganda studies and concerns about Big Brother to issues of information overload and the core policy debate about Internet network neutrality.

  Read more
 • Perception and Imaging: Photography as a Way of Seeing

  When you look at an image, what do you see, think, and feel? How do you want your audience to react when they view your work? For over 30 years the late Richard Zakia helped photographers enrich their creative vision through his classic book, Perception and Imaging. Now he is joined by co-author John Suler who extensively studied and worked with images throughout his career as a clinical psychologist. Together they present their insights into the principles of perception, memory, color, time, space, shapes, illusion, subliminals, rhetoric, personality style, and photo critique. Unlike any other book, Perception and Imaging will give you an extensive understanding of how photography relates to art, design, advertising, psychology, and philosophy, as well as what makes photography unique among the image-making disciplines. Whether you are a beginner or a professional, this information will help you appreciate photography not simply as a mastering of technique and composition, but as a way of truly seeing, especially now in the digital age.

  Read more
 • Uyuyamayanlara Öneriler

  101 Ways to Get a Good Night’s Sleep

  Do you struggle to nod off, wake up earlier than you wish or never feel sufficiently rested? Fortunately, if you are one of the millions of people who suffer from sleep deprivation or insomnia, there are many ways to improve your nocturnal habits and start to feel refreshed and human again. This book is packed with advice, tips and soothing words for those who want to

   

  İdefix  Pandora  Kitapyurdu  D&R  Hepsiburada  n11

  Read more
 • Age of Propaganda: The Everyday Use and Abuse of Persuasion

  Americans create 57% of the world’s advertising while representing only 6% of its population; half of our waking hours are spent immersed in the mass media. Persuasion has always been integral to the democratic process, but increasingly, thoughtful discussion is being replaced with simplistic soundbites and manipulative messages.

  Drawing on the history of propaganda as well as on contemporary research in social psychology, Age of Propaganda shows how the tactics used by political campaigners, sales agents, advertisers, televangelists, demagogues, and others often take advantage of our emotions by appealing to our deepest fears and most irrational hopes, creating a distorted vision of the world we live in.

  This revised and updated edition includes coverage of the Clinton/Lewinsky scandal, recent election campaigns, talk radio, teen suicide, U.F.O. abductions, the Columbine shootings, and novel propaganda tactics based on hypocrisy and false allegations.

  Read more
 • Thirteen Theories of Human Nature

  Over six previous editions, Twelve Theories of Human Nature has been a remarkably popular introduction to some of the most influential developments in Western and Eastern thought. Now titled Thirteen Theories of Human Nature,the seventh edition adds a chapter on feminist theory to those on Confucianism, Hinduism, Buddhism, Plato, Aristotle, the Bible, Islam, Kant, Marx, Freud, Sartre, and Darwinism. The authors juxtapose the ideas of these and other thinkers and traditions in a way that helps students understand how humanity has struggled to comprehend its nature.

  To encourage students to think critically for themselves and to underscore the similarities and differences between the many theories, the book examines each one on four points–the nature of the universe, the nature of humanity, the diagnosis of the ills of humanity, and the proposed cure for these problems.

  Ideal for introductory courses in human nature, introduction to philosophy, and intellectual history, this unique volume will engage and motivate students and other readers to consider how we can understand and improve both ourselves and human society.

  Read more
 • Sun Tzu and the Art of Business: Six Strategic Principles for Managers

  More than two millennia ago the famous Chinese general Sun Tzu wrote the classic work on military strategy, The Art of War. Now, in a new edition of Sun Tzu and the Art of Business, Mark McNeilly shows how Sun Tzu’s strategic principles can be applied to twenty-first century business. Here are two books in one: McNeilly’s synthesis of Sun Tzu’s ideas into six strategic principles for the business executive, plus the text of Samuel B. Griffith’s popular translation of The Art of War. McNeilly explains how to gain market share without inciting competitive retaliation, how to attack competitors’ weak points, and how to maximize market information for competitive advantage. He demonstrates the value of speed and preparation in throwing the competition off-balance, employing strategy to beat the competition, and the need for character in leaders. Lastly, McNeilly presents a practical method to put Sun Tzu’s principles into practice. By using modern examples throughout the book from Google, Zappos, Amazon, Dyson, Aflac, Singapore Airlines, Best Buy, the NFL, Tata Motors, Starbucks, and many others, he illustrates how, by following the wisdom of history’s most respected strategist, executives can avoid the pitfalls of management fads and achieve lasting competitive advantage.

  Read more
 • Sales Genius: 40 Insights From the Science of Selling

  Imagine having instant access to the world’s smartest thinking on sales – and being shown exactly what to do to guarantee that you get your own selling right, every time.

  Sales Genius makes it easy to apply what researchers know about brilliant selling to the real world. 40 chapters based on hundreds of cutting-edge business and psychology research projects reveal what works and what doesn’t work in sales. Each of the 40 chapters is a mini-masterclass in selling, explaining the research and showing you how to apply it for yourself.

  In Sales, conventional wisdom often says one thing while research says another. Sales Genius cuts through the noise to bring you proven research and techniques for applying it that will simply make you a better salesperson.

  Quick to read and intensely practical, this book will bring a little sales genius into your day.

  ‘Fascinating insights that explode some of the myths around sales, sales management and sales strategy’ Phil Jesson, Academy for Chief Executives

  ‘What a great read… An insightful look at the world of sales’ Anthony Stears, The Telephone Assassin

  ‘As a sales specialist I’m impressed by the amount of detailed research which supports the information in each chapter’ Andrew Docker, Andrew Docker Associates

  Read more
 • Black Ops Advertising: Native Ads, Content Marketing and the Covert World of the Digital Sell

  From Facebook to Talking Points Memo to the New York Times, often what looks like fact-based journalism is not. It’s advertising. Not only are ads indistinguishable from reporting, the Internet we rely on for news, opinions and even impartial sales content is now the ultimate corporate tool. Reader beware: content without a corporate sponsor lurking behind it is rare indeed.

  Black Ops Advertising dissects this rapid rise of “sponsored content,” a strategy whereby advertisers have become publishers and publishers create advertising—all under the guise of unbiased information. Covert selling, mostly in the form of native advertising and content marketing, has so blurred the lines between editorial content and marketing message that it is next to impossible to tell real news from paid endorsements. In the 21st century, instead of telling us to buy, buy, BUY, marketers “engage” with us so that we share, share, SHARE—the ultimate subtle sell.

  Read more
 • The Beauty Diet: Unlock the Five Secrets of Ageless Beauty from the Inside Out

  Internationally acclaimed nutrition and natural beauty expert David Wolfe, one of America’s foremost nutrition experts, distills the five factors that lead to exceptional, lasting beauty.

  Each year, women absorb pounds of toxins through cosmetics and beauty products. These creams, lotions, and cleansers not only work against us—dehydrating our skin, clogging our organs with harmful toxins, and disrupting our hormone balance—they keep us bound to an “idea” of beauty, instead of helping us achieve the natural, radiant version of ourselves we long to set free. True beauty does not come from a product or a procedure, it comes from the inside out.

  David Wolfe’s long-awaited, groundbreaking book reveals why a natural, toxin-free lifestyle is not only the best way to achieve lasting beauty, it is the only way. Under Wolfe’s guidance, we learn easy and effective dietary and lifestyle changes like implementing organic superfoods and superherbs, and detoxifying the liver, kidneys, lungs, and colon with special tonics and supplements. Simply put, nature’s most powerful foods are the beauty solution we have been waiting for. The strategies you’ll find in The Beauty Diet are safe, effective, and most importantly, natural ways to slow the aging process, enjoy glowing skin and shining hair, with information you can use to look and feel better instantly and long-term.

  Featuring simple, delicious recipes (beauty has never tasted so good), a three-day beauty cleanse, a one week jumpstart, and smart tips for using clay, charcoal, supplements, and more, The Beauty Diet is the ultimate resource and the healthiest, most accessible path to beauty from the inside out.

  Read more
 • Corporate Communication

  Corporate Communication

  Read more
 • Salt, Fat, Acid, Heat – Mastering The Elements of Good Cooking

  Now a Netflix series!

  New York Times Bestseller and Winner of the 2018 James Beard Award for Best General Cookbook and multiple ICAP Cookbook Awards

  A visionary new master class in cooking that distills decades of professional experience into just four simple elements, from the woman declared “America’s next great cooking teacher” by Alice Waters.

  In the tradition of The Joy of Cooking and How to Cook Everything comes Salt, Fat, Acid, Heat, an ambitious new approach to cooking by a major new culinary voice. Chef and writer Samin Nosrat has taught everyone from professional chefs to middle school kids to author Michael Pollan to cook using her revolutionary, yet simple, philosophy. Master the use of just four elements—Salt, which enhances flavor; Fat, which delivers flavor and generates texture; Acid, which balances flavor; and Heat, which ultimately determines the texture of food—and anything you cook will be delicious. By explaining the hows and whys of good cooking, Salt, Fat, Acid, Heat will teach and inspire a new generation of cooks how to confidently make better decisions in the kitchen and cook delicious meals with any ingredients, anywhere, at any time.

  Buy Online: Amazon, D&R, N11, BabilKitapyurdu, Idefix

  Read more
 • LEGO and Philosophy: Constructing Reality Brick By Brick

  How profound is a little plastic building block? It turns out the answer is “very”! 22 chapters explore philosophy through the world of LEGO which encompasses the iconic brick itself as well as the animated televisions shows, feature films, a vibrant adult fan base with over a dozen yearly conventions, an educational robotics program, an award winning series of videogames, hundreds of books, magazines, and comics, a team-building workshop program for businesses and much, much more.

  Buy Online: AmazonKitapyurdu, D&RIdefix, BabilN11, EganbaKabalcı

  Read more
 • Performance at the Limit: Business Lessons from Formula 1 Motor Racing

  Can you imagine your organisation as a Ferrari or a McLaren, a Toyota or a Force India? Your management team as a pit crew? Your sales force as the race team and your marketing and research department as the design studio creating a Formula 1 car? Formula 1 has an estimated turnover of $4bn, employs 50,000 people in more than 30 countries and has a foothold in every major and developing economy. With performance as the central focus of every organization, Performance at the Limit uses the case of Formula 1 motorsport as an example of how business can achieve optimal performance in highly competitive environments where dealing with change effectively is paramount. This second edition builds on the success of the first and contains a wealth of new material, including many more interviews with Formula 1 drivers and other key executives active in the sport.

  Buy Online: Amazon, Kitapyurdu, D&R, Idefix, HepsiburadaBabilN11

   

  Read more
 • Das Kommunikationsbuch – The Communication Book: 44 Ideas for Better Conversations Every Day

  The internationally bestselling duo Mikael Krogerus and Roman Tschäppeler have tested the 44 most important communication theories – from Aristotle’s thoughts on presenting through Proust on asking questions to the Harvard Negotiation Project – for their practicality in daily business life. In The Communication Book they distil them into a single volume that in their winning way turns seemingly difficult ideas into clear and entertaining diagrams.

  From running better meetings and improving the conversations in your head to brushing up on your listening skills and small talk, the pair masterfully fuses theoretical knowledge and business advice with humour and practicality. They show that we can improve not only what we communicate, but how we do so.

  Whether you’re a CEO or starting out – or want to improve your relationships at home – this smartly-illustrated and compact guide will improve your communication skills and help you form more meaningful connections at work, while smiling too.

  Buy Online: Amazon, Idefix, D&R, Kitapyurdu, Hepsiburada, N11

  Read more
 • Psyched Up: How the Science of Mental Preparation Can Help You Succeed

  The last few minutes before a major challenge can be terrifying. Ever wished you knew how to make sure you ace the make-or-break test, audition, or interview?

  We often feel the most powerless just before we’re expected to act powerful. As you’ll learn in this life-changing book, practice might make perfect, but perfection is useless if you can’t summon it when it counts. Pulling off a great speech or the pivotal at bat also requires the right kind of mental preparation.

  In Psyched Up, journalist Daniel McGinn dives into the latest psychological research and interviews athletes, soldiers, entertainers, and others who, despite years of practice and enviable track records, will ultimately be judged on their ability to delivera solid performance when it’s their turn to shine. For instance, he reveals…

  Read more
 • Bir Devrimi Sahnelemek

  İran’daki İslami Devrim, kelimelerin ve imgelerin kurulu düzenin askerî gücüne başarılı bir biçimde meydan okuduğu olağanüstü tarihî olaylardan biriydi. Devrim’in karizmatik lideri olan Ayetullah Humeyni’nin coşkun ve ateşli sözlerinden devrimci posterlere, pankartlara, duvar resimlerine, graffitilere, şarkılara, nutuklara ve tüm bunların ortak ve kutsal tarihinin merak uyandıran sembollerine kadar çığ gibi büyüyen toplumsal duyarlılıklar devrimci hareketin öncü kişilikleri tarafından harekete geçirilmişti.

  Read more
 • Strategic Intuition: The Creative Spark in Human Achievement

  When do you get your best ideas? You probably answer “At night,” or “In the shower,” or “Stuck in traffic.” You get a flash of insight. Things come together in your mind. You connect the dots. You say to yourself, “Aha! I see what to do.” Brain science now reveals how these flashes of insight happen. It’s a special form of intuition. We call it strategic intuition, because it gives you an idea for action-a strategy.

  Brain science tells us there are three kinds of intuition: ordinary, expert, and strategic. Ordinary intuition is just a feeling, a gut instinct. Expert intuition is snap judgments, when you instantly recognize something familiar, the way a tennis pro knows where the ball will go from the arc and speed of the opponent’s racket. (Malcolm Gladwell wrote about this kind of intuition in Blink.) The third kind, strategic intuition, is not a vague feeling, like ordinary intuition. Strategic intuition is a clear thought. And it’s not fast, like expert intuition. It’s slow. That flash of insight you had last night might solve a problem that’s been on your mind for a month. And it doesn’t happen in familiar situations, like a tennis match. Strategic intuition works in new situations. That’s when you need it most.

  Read more
 • Musk Mania: Elon Musk’s five insane principles of success

  Elon Musk is the ultimate Wavemaker. The founder of SpaceX, Tesla and PayPal, Musk refuses to drift on the waves of innovation, and instead creates waves on his own. In Musk Mania, Hans van der Loo and Patrick Davidson unravel Musk’s magic by showing us his five principles of success. Musk Mania gives an insight into the mind-set and motivations of the man who wants to change the world.

  Read more
 • The Five Invitations: Discovering What Death Can Teach Us About Living Fully

  Life and death are a package deal. They cannot be pulled apart and we cannot truly live unless we are aware of death. The Five Invitations is an exhilarating meditation on the meaning of life and how maintaining an ever-present consciousness of death can bring us closer to our truest selves. As a renowned teacher of compassionate caregiving and the cofounder of the Zen Hospice Project, Frank Ostaseski has sat on the precipice of death with more than a thousand people. In The Five Invitations,he distills the lessons gleaned over the course of his career, offering an evocative and stirring guide that points to a radical path to transformation.

  Read more
 • Becoming Fluent: How Cognitive Science Can Help Adults Learn a Foreign Language

  Adults who want to learn a foreign language are often discouraged because they believe they cannot acquire a language as easily as children. Once they begin to learn a language, adults may be further discouraged when they find the methods used to teach children don’t seem to work for them. What is an adult language learner to do? In this book, Richard Roberts and Roger Kreuz draw on insights from psychology and cognitive science to show that adults can master a foreign language if they bring to bear the skills and knowledge they have honed over a lifetime. Adults shouldn’t try to learn as children do; they should learn like adults.

  Roberts and Kreuz report evidence that adults can learn new languages even more easily than children. Children appear to have only two advantages over adults in learning a language: they acquire a native accent more easily, and they do not suffer from self-defeating anxiety about learning a language. Adults, on the other hand, have the greater advantages―gained from experience―of an understanding of their own mental processes and knowing how to use language to do things. Adults have an especially advantageous grasp of pragmatics, the social use of language, and Roberts and Kreuz show how to leverage this metalinguistic ability in learning a new language.

  Learning a language takes effort. But if adult learners apply the tools acquired over a lifetime, it can be enjoyable and rewarding.

  Read more
 • The Quantum Leader: A Revolution in Business Thinking and Practice

  Drawing inspiration from quantum physics, innovative management thinker Danah Zohar offers a powerful new model for business thinking and practice. “Quantum leaders,” she says, like the systems they have to manage, are poised at “the edge of chaos.” They thrive on the potential latent in uncertainty and are adept at unleashing the creativity of self-organization. More important, they are vision- and value-led; they adapt quickly, are unafraid to play with the boundaries and reinvent the rules, and celebrate diversity.

  Read more
 • Consumed Nostalgia: Memory in the Age of Fast Capitalism

  Nostalgia isn’t what it used to be. For many of us, modern memory is shaped less by a longing for the social customs and practices of the past or for family heirlooms handed down over generations and more by childhood encounters with ephemeral commercial goods and fleeting media moments in our age of fast capitalism. This phenomenon has given rise to communities of nostalgia whose members remain loyal to the toys, television, and music of their youth. They return to the theme parks and pastimes of their upbringing, hoping to reclaim that feeling of childhood wonder or teenage freedom.

  Consumed nostalgia took definite shape in the 1970s, spurred by an increase in the turnover of consumer goods, the commercialization of childhood, and the skillful marketing of nostalgia. Gary Cross immerses readers in this fascinating and often delightful history, unpacking the cultural dynamics that turn pop tunes into oldies and childhood toys into valuable commodities. He compares the limited appeal of heritage sites such as Colonial Williamsburg to the perpetually attractive power of a Disney theme park and reveals how consumed nostalgia shapes how we cope with accelerating change.

  Today nostalgia can be owned, collected, and easily accessed, making it less elusive and often more fun than in the past, but its commercialization has sometimes limited memory and complicated the positive goals of recollection. By unmasking the fascinating, idiosyncratic character of modern nostalgia, Cross helps us better understand the rituals of recall in an age of fast capitalism.

  Read more