Tom Peters

 Nancy Austin, Tom Peters için bir zamanlar şöyle diyordu: “Artık soyadına ihtiyaç duyulmayan bir insan ünlemi.” Eğer 40 yıl önce Bob Waterman ile birlikte yazdığı en iyi iş kitaplarından biri olan In Search of Excellence olmasaydı Nancy’nin bu söyledikleri Tom Peters’i başlı başına ilginç bir karakter yapmaya yetmezdi. Son kitabı olan Excellence Now: Extreme Humanism iyi bir iş kitabı olarak kabul edilirken, aynı zamanda 2021’de yazılmış en iyi hümanist kitaplardan biri olarak seçildi. Belki de bu Tom Peters için daha büyük bir onurdur. Çünkü gerçekten Tom’un bize tutkuyla anlattığı şey, insanların yeteneklerini, umutlarını ve hayallerini onurlandırmayı göz ardı etmememiz gerektiğidir. Bu her türlü işi, hem finansal hem manevi açıdan kalıcı kılan bir erdemdir.

Çalışmayı önemseyen ve değerli gören, mükemmelliyetçi bir anne tarafından yetiştirilen Tom donanmaya katıldı, ardından Stanford’a gitti ve oradan MBA derecesini aldı.

İş dünyasında insanlar “Ne kadar para kazanabiliriz?”, “Bir şirketi harika yapan nedir?” sorularını sorduğu sıralarda Tom McKinsey’de çalışmaya başladı. İlk kitabının ilhamını buradan aldı. Mükemmelliği keşfetme görevi Tom ve Bob’a verildiğinde bu kitap ortaya çıktı. Kitapta düşünceli, içe dönük, parlak düşünceleri olan insanların kalplerinin ve zihinlerinin girişimlerde ne kadar kutsal bir yer kapladığı hakkında bir vizyon oluşturdular: İnsanlar yaşamlarını tatmin olarak yaşarken aynı zamanda topluma da hizmet etmeliler. Böylelikle hem kendilerine hem de dünyaya hizmet etmiş oluyorlar. Kitabın içinde “açgözlülük”, “hisse senetleri” ve “bencil jenerasyonlar” gibi anlatılan kötü hikâyeler de var. Tom kaybettiğimiz şeyler için acı çekiyor, kazandığımız zaferleri ise keyifle kutluyor.

Bu kitap Tom’un zaferi, onun kişiliğini yansıtan özüdür. Bütün kitaplarında, sözcüklerin ve şekillerin gerçek işbirliğini sergiledi. Ve bu sonuncu kitabı da nihayet bittiğinde, hikâyenin bitmesine üzülüyoruz. Tom’un her gün ne için çabaladığını unutmadık: işbirliği, ortak bir hedef için çalışma, çabanın her zerresini kutlama ve gurur duyulacak harika bir sonuç. Daha insani bir şey olamazdı.

Facebook Twitter Instagram