İsmet Berkan

İsmet Berkan, 1964 yılında İstanbul’da doğdu, çocuk denecek yaşta, 1979 yılının yaz aylarında stajyer olarak başladığı gazetecilikte kaldı. Milliyet gazetesi fotoğraf servisinde, Cumhuriyet gazetesi spor servisinde, sonra aynı gazetenin yazı işlerinde ve haber servislerinde çalıştı. 1990 yılında Cumhuriyet’ten ayrılıp kısa bir reklam yazarlığı döneminin ardından Para dergisine genel yayın müdürü ve aynı zamanda Aktüel dergisine editör olarak yeniden gazeteciliğe döndü.

1994 yılında Yeni Yüzyıl gazetesini, 1996 yılında ise Radikal gazetesini yayına hazırlayan çekirdek ekipte yer aldı, 1996-2000 arasında Radikal’in Ankara Temsilciliğini ve köşe yazarlığını yaptı. 2000-2010 arasında Radikal’in Genel Yayın Müdürü görevini sürdürdü, ardından 2016 yılına kadar Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı ve çeşitli TV kanallarında yorumculuk ve programcılık yaptı.

2017 yılından itibaren önce abonelerine özel Gündem isimli bir günlük haber-analiz bülteni yayınladı, 2020 yılında Haftalık Gazete’yi çıkardı. Salgın sebebiyle bu gazetenin başarısız olmasının ardından bu kez her sabah abonelere ulaştırılan 10Haber adlı bir haber özeti elektronik postası hazırlamaya başladı. Bir yandan da Gündem’i her gün 750’yi aşkın abonesine göndermeye devam etti.

10Haber, 2023 yılında Türkiye’nin ilk (ve şimdilik tek) okuyuculara ücretle okutulan tam bir haber sitesine dönüştü. Halen yazılarını 10Haber.net web adresinde yayınlanan bu dijital gazetede sürdürüyor.

Evli ve iki çocuk babası olan Berkan’ın biri kurmaca (İnsanlar Üçe Ayrılır: Sayı Saymasını Bilenler ve Bilmeyenler) diğer ikisi (Asker Bize İktidarı Verir mi? ve Kazanan İdare Fırkasıdır Çocuk) gazetecilik ürünü üç kitabı bulunmaktadır.

 

Facebook Twitter Instagram