Ebru Akdağ

Ebru Akdağ, 1980’de Ankara’da doğmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde lisans programını, Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde ise Mühendislik Yönetimi yüksek lisans programını tamamlamıştır. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi İletişim doktora programına devam etmektedir.

On bir yıl Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreterliğini yürüten Akdağ, bu esnada Dünya Meyve Suyu Federasyonu (IFU) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiş, Avrupa Meyve Suyu Birliği (AIJN) İletişim ve Uzmanlar Grubu komisyonlarında görev almıştır. ABD Büyükelçiliği’nin Uluslararası Ziyaretçi Liderlik Programı’na (IVLP) kamu dışından seçilen ilk gıda sektörü temsilcisidir. Dünyanın birçok yerine konuşmacı olarak davet edilen Akdağ, ulusal ve uluslararası platformlarda gıda sektörü, sağlık ve tüketici trendleri, iletişim ve gıdada bilgi kirliliği konularında sunumlar yapmaktadır.

T.C. Kalkınma Bakanlığı 10. Kalkınma Planı Gıda Ürünleri ve Güvenilirliği Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığını yapan Akdağ ayrıca TOBB, Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu İhtisas Alt Komiteleri, TSE gibi alanındaki karar verici kurumlarda da aktif roller almıştır.

Ebru Akdağ MÜMSAD Genel Koordinatörlüğü ardından Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmiştir. 2022 Aralık ayından bu yana Bitki Bazlı Gıdalar Derneği (BİTKİDEN) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Gıda alanında bilgi kirliliğiyle mücadeleyi hem kurumsal hem de kişisel bir hedef haline getiren Akdağ, Instagram’daki Gıda Hurafeleri Avcısı hesabı, Netmiyiz YouTube kanalı, medyadaki röportajları, çevirmenliğini ve editörlüğünü yaptığı kitaplar aracılığıyla bilimsel temelli gerçeklerin yayılmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Facebook Twitter Instagram