fbpx

Marketing Türkiye Dergisi Ekim Sayısında Genel Yayın Yönetmenimiz Prof. Dr. Ali Atıf Bir’in Röportajı Yer Aldı

Marketing Türkiye Dergisi Ekim sayısında yayınevimizin Genel Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Ali Atıf Bir’in röportajı yer aldı. Röportajda Türkiye’de ve dünyada yayıncılık sektörünün sorunlarına ve geleceğine dair değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ali Atıf Bir, yayınevimiz ile ilgili duygularını ve hedeflerini de dile getirdi.

Röportajın ana başlıkları ise şu şekilde;

Yayıncılık Farklı Bir Sektör

Kitap sektörü farklı bir sektör. Yaklaşık 35 yıldır bir ayağım iş dünyasında, bir ayağım üniversitede olduğu için pek çok sektörü iyi biliyorum. Danışman olarak çalışmadığım sektör kalmadı. Sektöre akıl veren birinin yayıncılığa girip biraz farklı işler yapması beklenir diye düşünüyorum ki yapıyoruz.

Krizde Büyümeye Çalışıyoruz

AABİR Yayıncılık altında üç markamız var. The Kitap’la başladık, The Roman markasını yaratarak roman alanına girdik. Bu süre içinde de çocuk kitaplarının çok sattığını gördük ve ardından The Çocuk markasını kurduk. Geride kalan 5 yıl içinde The Kitap, The Roman ve The Çocuk markalarıyla 100 kitaba ulaştık. Kitap sektöründe durmamanız, aksine çok üretmeniz gerekiyor. Ya çok satan bir kitabınız olacak ya da az satan bin kitabınız olacak. Değişik formülleri var bu sektörün. Nefesimizin yettiği kadar uğraşmaya devam edeceğim. Çünkü ülkemizin iyi kitaplara, okuyan, düşünen insanlara ihtiyacı var. Bu ay 10 kitaba çıkıyoruz. Ve krizde büyümeye çalışıyoruz.

 

PAZAR ONLINE’A SIKIŞIRSA SATIŞLAR DÜŞER

Şu anda kitabın yarısı geleneksel kanalda, yarısı online’da satılıyor. Dijitaldeki fiyat farkı kitapçıların yok olmasına sebep olacak kadar yüksek. Okuyucular kitapçıda görüp dijitalden alıyor. Yayıncıların “Ben bu sürece karışmam” dememesi, duyarlı olması gerekiyor. Bir süre sonra Amazon’un yaşadığı deneyime dönecek. Amazon ABD’de kitapçıları yok etmeye başladığında satışları düştü. Bu sefer kendisi kitapçı açmaya karar verdi. Kitap satış noktalarının yaşaması gerekiyor ki insanlar ziyaret etsinler, alışkanlık kazansınlar ve kitap alsınlar. Kitabı ne kadar online’a sıkıştırırsan pazar da bir o kadar küçülür.

Çocuk Kitapları Enstitüsü Açıyoruz.

4 yıl önce The Kitap ile birlikte iletişim, pazarlama iletişimi, dijital pazarlama, marka yönetimi, reklam yönetimi, kurumsal iletişim yönetimi, araştırma, medya planlama alanlarında eğitim, seminer, danışmanlık hizmetleri verebilmek adına İletişim Bilimleri Enstitüsü adında bir oluşumu hayata geçirmek için kolları sıvadım. Daha çok dijital pazarlama, dijital reklamcılık, itibar yönetimi gibi bir işletmenin ihtiyacı olan üst seviye bir eğitim vermeyi hedefliyoruz. Bunun oluşumunu da Ekim-Kasım gibi açmayı planlıyoruz. Çocuk kitaplarını yayınlamaya başlayınca çocuk kitap atölyelerinin çok önemli olduğunu gördük. İletişim Bilimleri Enstitüsü’nün içinde bir de Çocuk Kitapları Enstitüsü açıp burada yazarlar ve görsel tasarımcılarla birlikte atölyeler yaparak çocuk kitaplarını arttıracağız. 

Diğer Yazılar

Scroll to Top