Yemek Savaşları

“Ne yiyoruz? Yediğimiz yiyecekler nereden geliyor ya da nasıl üretiliyor?” gibi hayati sorulara yanıt veren Yemek Savaşları’nda tarım teknolojisinin vaatlerinden lezzet politikasına dek birçok konuda bilgi edineceksiniz. 

Günümüzde gıda araştırmaları alanında erişebileceğimiz kitaplar sayıca fazla olsa da bu kaynaklar yemekle ilgili popüler tartışmaların tarihsel arka planını ve sürekliliğini yansıtmamaktadır. Yemek Savaşları ise yiyecek ve yemekle ilgili tartışmalara tarihsel bir mercekten bakmayı hedefleyerek bu konudaki boşluğu dolduruyor.  

Bu tarihsel anlayış sayesinde günümüzdeki sorunların çoğunun geçmişte iyi niyetle alınmış kararlarla uygulanmış çözümlerden kaynaklandığını ve geçmişin farkındalığının gelecekte daha iyi bir dünya için hepimize yardımcı olacağını fark edeceksiniz.

Yemek Savaşları tarihin mevcut gıda sistemimizi nasıl şekillendirdiğine dikkat çekerek gıda araştırmalarına tarihsel bir bağlam kazandırıyor…  Ludington ve Booker’ın bu kitabında yer verilen bakış açılarının çeşitliliği mevcut gıda sistemini yorumlamamıza yardımcı oluyor.” –Nature Food

Kitap Detayları
 • ISBN: 9789759407605
 • Tür: Sağlık/Beslenme
 • Liste Fiyatı: 199.00 ₺
 • Sayfa Sayısı: 400
 • Baskı Sayısı: 1. Baskı
 • Orjinal Dil: İngilizce
 • Orjinal Adı: Food Fights
 • Boyutlar: 13,5x21
 • Basım Tarihi: 17.03.2023
 • Editör: Hümeyra Ayar
 • Çevirmen: Çiğdem Köfüncü
Yazar Hakkında

Charles C. Ludington

Charles C. Ludington İngiliz, İrlanda, Kıta Avrupası ve yemek tarihi dersleri verdiği North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde tarih doçentidir. Yayımlanmış çalışmaları arasında The Politics of Wine in Britain: A New Cultural History (2013) bulunmaktadır. 2015’ten 2017’ye kadar University College Cork ve Université de Bordeaux–Michel Montaigne’de Marie Sklodowska-Curie Kıdemli Araştırma Görevlisi’ydi. Şu anda, Bordeaux şarap ticaretinin gelişimine katkıları da dâhil olmak üzere, on sekizinci yüzyılda Bordeaux’daki İrlandalı tüccarların rolü hakkında bir kitap hazırlamaktadır. Anayasa hukuku, medeni ve idari prosedür, bilgi gizliliği hakkında ders vermekte ve yazmaktadır.

Matthew Morse Booker

Matthew Morse Booker Bilim, Teknoloji ve Toplum programını yönettiği, disiplinler arası Görsel Anlatı girişimini koordine ettiği, tarımsal genetik mühendisliği üzerine bir sözlü tarih arşivini yönettiği, tarım ve kentsel tarih dersleri verdiği North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde Amerikan çevre tarihi doçentidir. Down by the Bay: San Francisco’s History of the Tides (2013) adlı kitabı, bu şehrin halicinin gıda üreticisinden gayrimenkule dönüşümünü ayrıntılarıyla incelemiştir. Şu anki araştırması, yirminci yüzyılın başlarındaki sanayi şehirlerinin temel gıdası olarak Amerikan istiridyelerinin yükselişini ve düşüşünü araştırıyor.

 

Kapaklar & Bültenler

Yemek Savaşları Tanıtım Bülteni
İndir (DOCX)


Yemek Savaşları Ön Kapak
İndir


Yemek Savaşları Arka Kapak
İndir

Yorum Yapın