Sevgi ve Para Arasında Ana Baba Olmak

1970 ve 1980’lerde çok daha rahat bir çocukluk geçirenler bugünün ebeveynleri olarak neden “helikopter ebeveynliğe” ve “kaplan anneliğe” büründüler?

Bugün ebeveynlerin çoğu çocukları uygunsuz bir şey yaptığında onları sert bir şekilde disipline etmekten kaçınırken “sert ebeveynlik” yüzyıllar boyunca neden o kadar popülerdi?

Ülkeler arası çocuk yetiştirme tarzlarındaki farklılıkların nedeni neydi?

Ebeveynlik sözkonusu olduğunda, insanlar genelde ekonomi hakkında düşünmezler. Oysa ekonomi, insanların nasıl karar verdiğini ve ebeveynler olarak alınan kararların neden en önemli kararlar arasında sayıldığını anlamayı amaçlayan bir sosyal bilimdir. Elinizdeki kitapta, insanların kaç çocuk yapmak istediklerini, çocuk yetiştirmeye ne kadar yatırım yaptıklarını ve hangi ebeveynlik tarzını seçtiklerini anlamanızda ekonominin yardımcı olabileceği savunuluyor. Ayrıca yine aynı bakış açısıyla ebeveynlikteki toplumsal cinsiyet rollerinin dönüşümü, ekonomik gelişim sürecinde geniş aileden çekirdek aileye geçişi, ebeveynlerin çocuk işçiliğine karşı değişen tutumları ve hatta sosyal sınıflar arasında farklı tercih ve değerlerin oluşumu ve aktarımı masaya yatırılıyor.

Matthias Doepke ve Fabrizio Zilibotti, ortaçağdan günümüze; ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya ve İsveç’ten Çin ve Japonya’ya uzanan araştırmalarında para, sevgi, bilgi ve zaman bağlamında ebeveynlik uygulamalarını detaylı bir şekilde inceliyorlar.

Sevgi ve Para Arasında Ana Baba Olmak ekonomik güçlükler ve artan eşitsizlik ortamında ebeveynlerin çocuklarını nasıl büyüttüğünü ve bunların ardındaki itici güçleri derin bir araştırmayla sunuyor.

Kitap Detayları
 • ISBN: 9786257816090
 • Tür: Aile & Çocuk
 • Liste Fiyatı: 130.00 ₺
 • Sayfa Sayısı: 448
 • Baskı Sayısı: 1. Baskı
 • Orjinal Dil: Türkçe
 • Orjinal Adı: Sevgi ve Para Arasında Ana Baba Olmak
 • Boyutlar: 13,5x21
 • Basım Tarihi: Kasım 2020
 • Editör: -
 • Çevirmen: Ayşe Öztürk
Yazar Hakkında

Fabrizio Zilibotti

Yale Üniversitesinde ekonomi profesörü olarak görev yapmaktadır. İtalya, Bolonya doğumlu yazar, London School of Economics’te doktora yapmıştır. Yale Üniversitesinden önce Universitat Pompeu Fabra, Stockholm Üniversitesi, University College London ve Zürih Üniversitesinde ekonomi profesörü olarak çalışmıştır.

Çeşitli ödülleri olan yazarın kazandığı en önemli ödül 45 yaş altındaki en iyi Avrupalı ekonomist ödülü olan Yrjö Janhsson Ödülü’dür. Ekonomi ve tarih boyunca süregelen ebeveynlik yöntemlerinin kültürel etkenlere bağlılığı konusunda disiplinlerarası çalışmalar yürütmektedir.

Kapaklar & Bültenler

Sevgi ve Para Arasında Ana Baba Olmak Tanıtım Bülteni
İndir (DOCX)


Sevgi ve Para Arasında Ana Baba Olmak Basın Bülteni
İndir (DOCX)


Sevgi ve Para Arasında Ana Baba Olmak Ön Kapak
İndir


Sevgi ve Para Arasında Ana Baba Olmak Arka Kapak
İndir

Yorum Yapın